Zapadnięte i wciągnięte sutki
Czy Twoje sutki są wklęśnięte? Czy boisz się, że nigdy nie będziesz mogła karmić swojego dziecka piersią? Może nawet nigdy nie było Ci dane zaznać rozkoszy, jaką może dać stymulacja sutka a chciałabyś się dowiedzieć jak to jest? A może po prostu Cię to krępuje? Zapadniętą brodawka sutkowa najczęściej jest wadą wrodzoną i nie należy do rzadkości, gdyż dotyka 1,8 do 3,3% wszystkich kobiet. Problem ten przybiera różne postacie, zaczynając od sutków, które łatwo podnoszą się w trakcie stymulacji manualnej, do trwale wciągniętych przez przykurczone i zwłókniałe przewody mleczne.
Brodawkę sutkową wklęśniętą w niewielkim stopniu można starać się wyciągnąć poprzez permanentne noszenie piercingu lub mechanizmu formującego przez okres co najmniej 6-ciu miesięcy. Jest to żmudna, często bolesna metoda o niewielkiej skuteczności. Dlatego paradoksalnie zabieg chirurgiczny jest dużo prostszym rozwiązaniem, szczególnie że przeprowadzany jest on w warunkach ambulatoryjnych i znieczuleniu miejscowym. Im mocniej wklęśnięta jest brodawka, tym bardziej wymagają one korekcji bezpośredniej. Alternatywnie dla tej tzw. „bezpośredniej korekcji sutka”, możemy uzyskać podobny efekt poprzez włożenie implantu piersi o wysokiej projekcji. Taki implant „popchnie” cały gruczoł do przodu, pośrednio wypychając sutek na zewnątrz. W większości przypadków udaje się zachować możność karmienia po zabiegu.
Nierówne piersi, czyli asymetria
Asymetria biustu dotyczy większości kobiet i niewielkie różnice w objętości i ich ułożeniu są całkowicie naturalnym stanem. Nie jesteśmy nigdy w 100% symetryczni, więc różnice w przebiegu i budowie żeber po lewej i prawej stronie skutkują różnym umiejscowieniem piersi. Przy wystąpieniu wad wrodzonych mięśni, jak w Zespole Poland’a lub tkanki łącznej podtrzymującej gruczoł, jak w piersiach tubularnych zwanych bulwiastymi, asymetria jest spotęgowana. Ponadto, różnice w objętości piersi rozwijają się po ciąży lub wskutek karmienia. Oczywiście wszystkie zabiegi na piersiach, jak usuwanie guzów łagodnych i złośliwych, również prowadzą do dużych różnic w ich wielkości. Poza kwestiami estetycznymi, duże asymetrie skutkują nierównomiernym rozłożeniem ciężaru na kręgosłup i prowadzą do jego zwyrodnień i skrzywienia.
Jeżeli cierpisz z powodu asymetrycznego biustu, masz nierówną postawę, boli Cię kręgosłup, trudno jest Ci dobrać garderobę intymną, chirurgia plastyczna może dać Ci wiele trwałych rozwiązań, aby Twoje piersi były równe i piękne.
Niejedna z Pań cierpi z powodu za dużych piersi. Ciężki biust zsuwa się po klatce piersiowej w dół, wygląda nieatrakcyjnie i obciąża kręgosłup. Bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa mogą być tak duże, że samo to jest wystarczającym wskazaniem do wykonania zabiegu. Innym wskazaniem medycznym do takiej operacji może być niemożność karmienia. Za długie przewody mlekowe mogą się zatykać i uniewmożliwiać karmienie. Ponadto duże piersi prędzej czy później zaczną obwisać. W takim wypadku, jeśli skóra dolnego bieguna piersi leży bezpośrednio na skórze podpiersiowej, termoregulacja i wydzielanie gruczołowe są zaburzone, więc może dochodzić do gromadzenia się bakterii lub grzybicznych stanów zapalnych.
Bardziej prozaiczną, ale niemniej ważną niedogodnością są problemy z doborem garderoby, gdy biust jest nieproporcjonalnie duży względem sylwetki.
W języku medycznym opisywana przypadłość nazywa się „makromastią”. Jeśli piersi ważą więcej niż 1,5kg każda, mówimy o „gigantomastii”.
W każdym razie rozwiązaniem tego problemu jest tzw. „Mastoredukcja” czyli po prostu zabieg pomniejszenia piersi, który jednocześnie powoduje ich podniesienie.
Opadające piersi
Czy Twoje piersi straciły jędrność i wydają się puste, wiszące? Niech niewielkim pocieszeniem będzie, że nie jesteś jedyna – bardzo wiele kobiet zmaga się z tym problemem.
Piersi opadają wtedy, kiedy skóra rozciągnie się do tego stopnia, że straci swoją elastyczność. Może mieć to podłoże genetyczne – niektóre Panie rozwijają ciężki gruczoł piersiowy, który obciąża skórę i ta ostatnia rozciąga się permanentnie.
Największym wrogiem jędrności piersi są jednak otyłość i duże fluktuacje wagi. Jeśli często chudniemy i tyjemy to nasza cała skóra, nie tylko piersi, będzie się rozciągać i tracić elastyczność. Dlatego po utracie masy ciała piersi często „wiszą”. Również nadmierna waga często rozciąga skórę na tyle mocno, że traci ona swoją elastyczność permanentnie. Podobny mechanizm działa po ciąży lub zaprzestaniu karmienia – ciężki gruczoł rozciąga skórę piersi i nie wraca on już do swojego poprzedniego stanu.
Przy pewnym stopniu rozciągnięcia, np. przy ptozie 1. stopnia w skali Regnault’a wystarczy wypełnić pierś implantem i znów będzie wyglądać pięknie. Najlepiej jest zrobić to metodą endoskopową, aby uniknąć blizn.
Przy wyższych stopniach opadnięcia potrzebna jest już mastopeksja, którą wykonać można z implantem lub bez.
Piersi po ciąży
Czyli zdecydowałaś się na podjęcie jednego z najważniejszy wyzwań swojego życia i zostałaś Matką. Twoje ciało dało i daje Ci przy tym odczuć, że urodziłaś dziecko i Twoja tożsamość zmieniła się na zawsze. Zauważyłaś także, że po ciąży Twoje piersi także się zmieniły. Czy masz wrażenie, że straciły one swoją dawną witalność? Czy Twoja cała klatka piersiowa wydaje się być ciężka i wisząca, powodując, że czujesz się nieatrakcyjna i tracisz pewność siebie? Czy doświadczasz nawracających bólów szyi i pleców lub miewasz trudności z dopasowaniem ubrań? Czy masz trudności z utrzymaniem perfekcyjnej higieny lub postawy ciała z uwagi na kształt i rozmiar Twoich piersi? Jeśli odpowiedź na któreś tych pytań jest twierdząca, to redukcja piersi jest właściwą decyzją dla Ciebie. Zmniejszeniu piersi zawsze towarzyszy ich podniesienie, oznacza to, że Twoje piersi po zabiegu będą pełniejsze, bardziej jędrne a przede wszystkim usytuowane wyżej. Wspólnie pomożemy Ci odzyskać wiarę w siebie, przywracając Twój młody wygląd, za którym tak tęsknisz. W większości przypadków użycie implantów nie jest konieczne, więc rezultat jest pod każdym względem naturalny.
Nie u wszystkich kobiet piersi zostają powiększone po ciąży. U niektórych Pań, tkanka gruczołowa zanika a skóra i powięzie tracą elastyczność i w konsekwencji piersi opadają. Czy tak jest w Twoim przypadku? Jeżeli objętość Twoich piersi jest satysfakcjonująca, ale straciły one swoją formę, wówczas mastopeksja będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Mastopeksja oznacza podniesienie piersi i może być przeprowadzona na wiele sposobów.
Ponadto karmienie piersią może wywołać ich asymetrię. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli karmiłaś głównie jedną piersią. Mastopeksja również pozwoli rozwiązać ten problem i sprawić, aby Twoje piersi stały się symetryczne.
Jeżeli natomiast Twoje piersi nabrały pięknych kształtów podczas ciąży, możesz poczuć się rozczarowana, gdy się znacznie zmniejszyły, jak tylko przestałaś karmić. Bardzo wielu Paniom brakuje potem tych jędrnych, pełnych piersi z okresu karmienia. W takim przypadku możesz dać powiększyć swoje piersi za pomocą implantów. Istnieje wiele metod powiększania biustu: poprzez niemal niewidoczne cięcie pod pachą, przez otoczkę, a także przez fałd podpiersiowy przy użyciu implantów ultralekkich lub z otoczką poliuretanową. Wszystkie te metody opisuję w osobnych podrozdziałach. Mniejsze zmiany w objętości i kształcie możemy uzyskać poprzez transfer tłuszczu z innych partii ciała.
Za małe piersi czyli mikromastia
Czy zawsze marzyłaś aby Twoje piersi były piękne i jędrne? Czy pragniesz mieć zmysłowy pełny dekolt, jaki widujesz na filmach u bohaterek pełnych sexappealu? Czy po ciąży i wskutek karmienia oraz przez nieubłagany upływ czasu, Twoje piersi straciły swój pełny kształt a Ty chciałabyś aby znowu były krągłe i młode. A może chcesz, by Twoje piersi były po prostu większe?
Możesz spełnić swoje marzenia i powiększyć swój biust. Duży wybór implantów na rynku oraz ewentualne procedury dodatkowe takie jak lipofilling lub mastopeksja pozwolą nam nadać Twoim piersiom wymarzony kształt i wielkość, od młodzieńczych i naturalnych do pełnych oraz bardzo wydatnych.
Istnieje wiele metod powiększania biustu, różnią się one sposobem dojścia, do piersi, typem zastosowanego implantu oraz rodzajem kieszeni na implant. Każda z metod powiększania biustu ma swoje wady i zalety, ale przede wszystkim powinna być indywidualnie dobrana do każdej osoby. W poniższych podrozdziałach przedstawię Wam najczęściej stosowane przeze mnie techniki: powiększenie przez pachę, augmentację implantami z powłoką poliuretanową, powiększanie implantami ultralekkim, dojście przez brodawkę, modelowanie tłuszczem i ich wariacje.
Przerost sutków
Wiele Pań cierpi i wstydzi się swoich mocno przerośniętych, dużych i wiszących sutków, nie zdając sobie sprawy z tego, że jest to stosunkowo częsta przypadłość. Wskutek karmienia lub czynników genetycznych sutek potrafi zwiększać swój obwód i wydłużać się do 2-3cm. Ta przypadłość dotyka głównie kobiet z południowo-wschodniej Azji, ale występuje również u pań w Ameryce Łacińskiej i Europie.
Rozwiązaniem tego problemu jest operacja zmniejszenia sutka.
Pęknięte lub zniekształcone implanty piersi
Czy Twoje piersi niegdyś piękne, jędrne i uniesione implantami zmieniły kształt po latach? Powodów może być wiele, przy czym najczęstszym jest tzw. Przykurcz torebki łącznotkankowej, czyli otoczki, która wytwarzana jest przez nasz organizm aby odizolować ciało obce, jakim jest implant. Jeżeli torebka mocno przykurczy się lub przerośnie, wywołuje to deformację piersi a czasem nawet ból. Rzadszym przypadkiem jest pęknięcie powłoki implantu, co może skutkować wylaniem jego zawartości do kieszeni. Skrajnym i na szczęście niezmiernie rzadkim problemem jest BIA-ALCL, czyli chłoniak.
Przy każdej deformacji implantu sugeruję udać się do swojego operatora lub po prostu do chirurga plastyka w celu diagnostyki i leczenia.
W większości przypadków jestem w stanie stwierdzić na podstawie badania klinicznego, jaka jest przyczyna i zalecić właściwy zabieg korekcyjny: wymiana implantów albo wyjęcie implantów i plastyka piersi.
Warto zwrócić uwagę, że nie każda deformacja piersi jest winą implantu, po wielu latach nasze tkanki ulegają naturalnemu procesowi starzenia i opadają poniżej implantu, nazywamy to „Waterfall Deformity”. Nie zawsze trzeba wtedy usunąć implant, czasem wystarczy zrobić mastopeksję lub wymodelować piersi tłuszczem.
Odwrotnie, implanty mogą „ześlizgnąć się” w dół lub gruczoł powiększyć się wskutek działania hormonów, co w obydwu przypadkach spowoduje deformację np „double bubble deformity” lub „bottoming out”. W obu sytuacjach wymiana implantów byłaby wskazana z przyczyn estetycznych.