„Pierś ma jak ptak,
delikatną, lekko wypukłą; lekko wypukłą i
delikatną jak pierś ciemnopiórej gołębicy.”

James Joyce,
Portret artysty w wieku młodzieńczym

Oferta zabiegów

Twoje piersi:

Pęknięte lub zniekształcone implanty piersi

Czy Twoje piersi niegdyś piękne, jędrne i uniesione implantami zmieniły kształt po latach? Powodów może być wiele, przy czym najczęstszym jest tzw. Przykurcz torebki łącznotkankowej, czyli otoczki, która wytwarzana jest przez nasz organizm aby odizolować ciało obce, jakim jest implant. Jeżeli torebka mocno przykurczy się lub przerośnie, wywołuje to deformację piersi a czasem nawet ból. Rzadszym przypadkiem jest pęknięcie powłoki implantu, co może skutkować wylaniem jego zawartości do kieszeni. Skrajnym i na szczęście niezmiernie rzadkim problemem jest BIA-ALCL, czyli chłoniak.

Przy każdej deformacji implantu sugeruję udać się do swojego operatora lub po prostu do chirurga plastyka w celu diagnostyki i leczenia.

W większości przypadków jestem w stanie stwierdzić na podstawie badania klinicznego, jaka jest przyczyna i zalecić właściwy zabieg korekcyjny: wymiana implantów (link do „wymiana implantów”) albo wyjęcie implantów i plastyka piersi.

Warto zwrócić uwagę, że nie każda deformacja piersi jest winą implantu, po wielu latach nasze tkanki ulegają naturalnemu procesowi starzenia i opadają poniżej implantu, nazywamy to „Waterfall Deformity”. Nie zawsze trzeba wtedy usunąć implant, czasem wystarczy zrobić mastopeksję (link do „podniesienie piersi czyli mastopeksja”) lub wymodelować piersi tłuszczem (link do „plastyka piersi tłuszczem”).

Odwrotnie, implanty mogą „ześlizgnąć się” w dół lub gruczoł powiększyć się wskutek działania hormonów, co w obydwu przypadkach spowoduje deformację np „double bubble deformity” lub „bottoming out”. W obu sytuacjach wymiana implantów byłaby wskazana z przyczyn estetycznych.

Piersi po ciąży

Czyli zdecydowałaś się na podjęcie jednego z najważniejszy wyzwań swojego życia i zostałaś Matką. Twoje ciało dało i daje Ci przy tym odczuć, że urodziłaś dziecko i Twoja tożsamość zmieniła się na zawsze. Zauważyłaś także, że po ciąży Twoje piersi także się zmieniły. Czy masz wrażenie, że straciły one swoją dawną witalność? Czy Twoja cała klatka piersiowa wydaje się być ciężka i wisząca, powodując, że czujesz się nieatrakcyjna i tracisz pewność siebie? Czy doświadczasz nawracających bólów szyi i pleców lub miewasz trudności z dopasowaniem ubrań? Czy masz trudności z utrzymaniem perfekcyjnej higieny lub postawy ciała z uwagi na kształt i rozmiar Twoich piersi? Jeśli odpowiedź na któreś tych pytań jest twierdząca, to redukcja piersi jest właściwą decyzją dla Ciebie. Zmniejszeniu piersi zawsze towarzyszy ich podniesienie, oznacza to, że Twoje piersi po zabiegu będą pełniejsze, bardziej jędrne a przede wszystkim usytuowane wyżej. Wspólnie pomożemy Ci odzyskać wiarę w siebie, przywracając Twój młody wygląd, za którym tak tęsknisz. W większości przypadków użycie implantów nie jest konieczne, więc rezultat jest pod każdym względem naturalny.

Nie u wszystkich kobiet piersi zostają powiększone po ciąży. U niektórych Pań, tkanka gruczołowa zanika a skóra i powięzie tracą elastyczność i w konsekwencji piersi opadają. Czy tak jest w Twoim przypadku? Jeżeli objętość Twoich piersi jest satysfakcjonująca, ale straciły one swoją formę, wówczas mastopeksja będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Mastopeksja oznacza podniesienie piersi i może być przeprowadzona na wiele sposobów. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Ponadto karmienie piersią może wywołać ich asymetrię. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli karmiłaś głównie jedną piersią. Mastopeksja również pozwoli rozwiązać ten problem i sprawić, aby Twoje piersi stały się symetryczne.

Jeżeli natomiast Twoje piersi nabrały pięknych kształtów podczas ciąży, możesz poczuć się rozczarowana, gdy się znacznie zmniejszyły, jak tylko przestałaś karmić. Bardzo wielu Paniom brakuje potem tych jędrnych, pełnych piersi z okresu karmienia. W takim przypadku możesz dać powiększyć swoje piersi za pomocą implantów. Istnieje wiele metod powiększania biustu: poprzez niemal niewidoczne cięcie pod pachą, przez otoczkę, a także przez fałd podpiersiowy przy użyciu implantów ultralekkich lub z otoczką poliuretanową. Wszystkie te metody opisuję w osobnych podrozdziałach. Mniejsze zmiany w objętości i kształcie możemy uzyskać poprzez transfer tłuszczu z innych partii ciała.

Makromastia i gigantomastia, gdy piersi są za duże

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza.

Opadające piersi

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza.

Za małe piersi czyli Mikromastia

Czy zawsze marzyłaś aby Twoje piersi były piękne i jędrne? Czy pragniesz mieć zmysłowy pełny dekolt, jaki widujesz na filmach u bohaterek pełnych sexappealu? Czy po ciąży i wskutek karmienia oraz przez nieubłagany upływ czasu, Twoje piersi straciły swój pełny kształt a Ty chciałabyś aby znowu były krągłe i młode. A może chcesz, by Twoje piersi były po prostu większe?

Możesz spełnić swoje marzenia i powiększyć swój biust. Duży wybór implantów na rynku oraz ewentualne procedury dodatkowe takie jak lipofilling lub mastopeksja pozwolą nam nadać Twoim piersiom wymarzony kształt i wielkość, od młodzieńczych i naturalnych do pełnych oraz bardzo wydatnych.

Istnieje wiele metod powiększania biustu, różnią się one sposobem dojścia, do piersi, typem zastosowanego implantu oraz rodzajem kieszeni na implant. Każda z metod powiększania biustu ma swoje wady i zalety, ale przede wszystkim powinna być indywidualnie dobrana do każdej osoby. W poniższych podrozdziałach przedstawię Wam najczęściej stosowane przeze mnie techniki: powiększenie przez pachę, augmentację implantami z powłoką poliuretanową, powiększanie implantami ultralekkim, dojście przez brodawkę, modelowanie tłuszczem i ich wariacje.

Nierówne Piersi, czyli asymetria

Asymetria biustu dotyczy większości kobiet i niewielkie różnice w objętości i ich ułożeniu są całkowicie naturalnym stanem. Nie jesteśmy nigdy w 100% symetryczni, więc różnice w przebiegu i budowie żeber po lewej i prawej stronie skutkują różnym umiejscowieniem piersi. Przy wystąpieniu wad wrodzonych mięśni, jak w Zespole Poland’a lub tkanki łącznej podtrzymującej gruczoł, jak w piersiach tubularnych zwanych bulwiastymi, asymetria jest spotęgowana. Ponadto, różnice w objętości piersi rozwijają się po ciąży lub wskutek karmienia. Oczywiście wszystkie zabiegi na piersiach, jak usuwanie guzów łagodnych i złośliwych, również prowadzą do dużych różnic w ich wielkości. Poza kwestiami estetycznymi, duże asymetrie skutkują nierównomiernym rozłożeniem ciężaru na kręgosłup i prowadzą do jego zwyrodnień i skrzywienia.

Jeżeli cierpisz z powodu asymetrycznego biustu, masz nierówną postawę, boli Cię kręgosłup, trudno jest Ci dobrać garderobę intymną, chirurgia plastyczna może dać Ci wiele trwałych rozwiązań, aby Twoje piersi były równe i piękne.

Piersi Tubularne

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza.

Zapadnięte i wciągnięte sutki

Czy Twoje sutki są wklęśnięte? Czy boisz się, że nigdy nie będziesz mogła karmić swojego dziecka piersią? Może nawet nigdy nie było Ci dane zaznać rozkoszy, jaką może dać stymulacja sutka a chciałabyś się dowiedzieć jak to jest? A może po prostu Cię to krępuje? Zapadniętą brodawka sutkowa najczęściej jest wadą wrodzoną i nie należy do rzadkości, gdyż dotyka 1,8 do 3,3% wszystkich kobiet. Problem ten przybiera różne postacie, zaczynając od sutków, które łatwo podnoszą się w trakcie stymulacji manualnej, do trwale wciągniętych przez przykurczone i zwłókniałe przewody mleczne.

Brodawkę sutkową wklęśniętą w niewielkim stopniu można starać się wyciągnąć poprzez permanentne noszenie piercingu lub mechanizmu formującego przez okres co najmniej 6-ciu miesięcy. Jest to żmudna, często bolesna metoda o niewielkiej skuteczności. Dlatego paradoksalnie zabieg chirurgiczny jest dużo prostszym rozwiązaniem, szczególnie że przeprowadzany jest on w warunkach ambulatoryjnych i znieczuleniu miejscowym. Im mocniej wklęśnięta jest brodawka, tym bardziej wymagają one korekcji bezpośredniej. Alternatywnie dla tej tzw. „bezpośredniej korekcji sutka”, możemy uzyskać podobny efekt poprzez włożenie implantu piersi o wysokiej projekcji. Taki implant „popchnie” cały gruczoł do przodu, pośrednio wypychając sutek na zewnątrz. W większości przypadków udaje się zachować możność karmienia po zabiegu.

Przerost sutków

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza.

Przerost otoczki sutkowej

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza.

Wymiana implantów

Implantów piersi, wbrew obiegowym opiniom, nie trzeba wymieniać. Jedynie omówione we wcześniejszym rozdziale deformacje stanowią formalne wskazanie do wymiany implantów.
Jeżeli jednak chcesz radykalnie zmienić kształt lub wielkość swoich piersi, to wymiana implantów lub modelowanie piersi tłuszczem będą właściwym rozwiązaniem dla Ciebie.
Technologia produkcji implantów stale ulega dynamicznej ewolucji. Zmienia się ich skład, powłoka i ciężar. Wiele z dawnych problemów z implantami nie będzie mieć miejsca przy użyciu najnowszych modeli. Wszyscy poważni producenci dają ponadto dożywotnią gwarancję na pęknięcie powłoki a wieloletnią na deformację implantu związaną z przerostem torebki łącznotkankowej.

Powiększenie Piersi:

Powiększanie piersi przez maleńkie cięcie pod pachą

Wiele jest metod powiększania piersi. Technika „przezpachowa” zwana czasem endoskopową jest doskonałym oraz moim ulubionym sposobem na powiększanie piersi. Nie zostawia ona żadnych widocznych blizn, zaś jedyne krótkie cięcie, niewidoczne jest dla nikogo, ponieważ chowa się ono dobrze w dole pachowym. Jest to precyzyjna i krótka procedura, szczególnie wskazana u Pań z cienką skórą oraz gdy fałd podpiersiowy nie jest mocno zaznaczony. Ponad 90% pierwszorazowych augmentacji piersi wykonuję właśnie z dojścia pod pachą. Jest to również doskonała technika dla Pań przechodzących zmianę płci, z racji najmniejszej ingerencji w prawidłową anatomię.

Moje Pacjentki chwalą sobie stosunkowo niewielki poziom bólu pozabiegowego, niedostrzegalne blizny a przede wszystkim uwielbiają naturalny kształt swoich nowych piersi. Nierzadko słyszę, że dzięki temu fakt powiększenia piersi pozostał słodką tajemnicą mojej pacjentki. Jako że przy dojściu pachowym tkanki naruszane są w najmniejszym stopniu, zmniejszenie wrażliwości sutków, nawet przejściowe, zdarza się znacznie rzadziej niż przy innych metodach.

Wybór właściwego implantu jest kluczowy dla osiągnięcia optymalnego efektu, dlatego wspólnie znajdziemy unikalny i najbardziej odpowiedni produkt dla Ciebie. Każdy implant ma trzy wymiary: szerokość, wysokość, projekcja i właśnie te wielkości precyzyjnie dopasujemy do Twojej budowy ciała. Błędem jest mówienie jedynie o objętości implantu, jako że jest ona wypadkową właśnie tych trzech wymiarów oraz stopnia wypełnienia produktu.

Kolejną zmienną jest powłoka. Dzięki dobremu podparciu implantu przez nienaruszone tkanki przy metodzie przezpachowej nie jesteśmy zdani na żaden konkretny typ powłoki i możemy wybrać nawet implanty gładkie.

Kolejną ważną kwestią jest pozycjonowanie implantu. Można go umieścić pod gruczołem, choć nie jest to częste rozwiązanie w dojściu podpachowym. Pozycja podpowięziowa ogranicza nas do mniejszych protez, ale daje implantom lepsze podparcie. Natomiast najbardziej instynktowne jest wsunięcie implantów w „naturalną” kieszeń pod mięśniem piersiowym większym. Wówczas proteza jest najmniej wyczuwalna a jej podparcie najlepsze.

Jako że zdrowie pacjentów jest absolutnym priorytetem, właściwa opieka pooperacyjna jest wielce istotna. Przez 8 tygodni w dzień i noc należy nosić tzw. „Pas Stuttgardzki” a przez kilka miesięcy stanik fiszbinowy. Niekiedy trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż w skrajnych przypadkach piersi mogą potrzebować nawet 7-8 miesięcy aby osiągnąć finalny kształt i pozycję.

Z radością odpowiem na wszystkie pytania i podam więcej szczegółów dotyczących zabiegu w trakcie Twojej konsultacji. Z pomocą precyzyjnych pomiarów, zrozumienia Twoich pragnień i przez owocną współpracę znajdziemy najlepsze implanty dla Ciebie.

Powiększanie piersi implantem poliuretanowym

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza.

Powiększanie piersi implantem lekkim (b-lite)

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza.

Powiększanie piersi przezotoczkowe lub okółotoczkowe

Blizny po cięciach wokół otoczki lub przez jej średnicę mogą być całkowicie niewidoczne, jeśli wykonano je precyzyjnie na granicy skóry i otoczki. Jakość blizn zależna jest też od koloru skóry i otoczki a także indywidualnych zdolności organizmu do bliźnienia. Ta metoda jest doskonała dla Pań z dużymi sutkami.

Ponadto ta metoda daje równy dostęp do każdego rejonu piersi. Dojście to pozwala na tzw „augmentację tripple plane”, co jest wspaniałą metodą do włożenia implantów średniej wielkości, szczególnie tych o gładkiej powierzchni. Zwykle po zabiegu biustonosz fiszbinowy konieczny jest na okres 6-ciu miesięcy a pas „Stuttgardzki” na 2 lub 3 tygodnie.

Usunięcie implantu piersi przy zachowaniu pięknego kształtu

Wskazanie do usunięcia implantu nie oznacza, że teraz Twoje piersi będą niekształtne i wiszące. Procedury plastyczne przywrócą Twoim piersiom piękny wygląd lub a nawet poprawią go. Po usunięciu implantów rozciągnięta skóra wymaga skrócenia a sutek z gruczołem podniesienia, jednym słowem mastopeksji . Jeżeli jednocześnie chciałabyś zachować duży rozmiar swoich piersi, konieczne będzie wypełnienie luki po implancie przeszczepem tłuszczu.

Redukcja Piersi:

Korekcja wciągniętego sutka

Czyli zdecydowałaś się na chirurgiczną korekcję zapadniętego sutka. Doskonała decyzja, ponieważ gdy tkanki zagoją się, zapewne poznasz nieznane Ci dotąd jeszcze uroki wrażliwości sutków, które wraz z ich poprawionym kształtem zmienią Twoje życie. Istnieje wiele technik korekcji wklęśniętej brodawki sutkowej, ale bądź ostrożna przy wyborze metody, gdyż wiele z nich wymaga przecięcia przewodów mlecznych, więc kobiety, które się na nie decydują na zawsze tracą możliwość karmienia piersią. Osobiście nie używam takich technik, gdyż zawsze dążę do tego, aby umożliwić moim pacjentkom prawidłową laktację. Po zakończeniu leczenia sutki będą wyglądać pięknie, ale pamiętajmy, że wiele innych czynników wpływa na karmienie i możemy poprawić naturę, ale nie możemy stworzyć czegoś, czego nie dała nam natura. Jeżeli np przewody mleczne są atroficzne lub zwłókniałe, żadna operacja nie umożliwi Ci laktacji. Szczęśliwie takie przypadki są skrajnie rzadkie.

Rutynowo wykonuję ten zabieg w znieczuleniu miejscowym. Sutek zostaje ręcznie wyciągnięty a pod nim tworzy się mały tunel. Przez ten tunel zostają przeciągnięte dwa płaty skórne i przyszyte po drugiej stronie. Stanowią one podstawę dla nowej pozycji sutka, uniemożliwiając jego ponowne zapadnięcie się. Po zabiegu będziesz nosić zewnętrzny mechanizm formujący, który działa jak rusztowanie aż rany stabilnie się uformują. Trwa to zwykle 3 tygodnie i Twoim jedynym zadaniem będzie utrzymywać to „rusztowanie” w czystości. Ten mechanizm jest malutki, więc nie będzie przeszkadzać Ci w codziennym funkcjonowaniu. Po jego zdjęciu będziesz mogła cieszyć się nowym rozdziałem w Twoim życiu.

Korekcja otoczki sutkowej

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza.

Korekcja przerośniętej brodawki sutkowej

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza.

Zmniejszenie Piersi

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza.

Podniesienie Piersi:

Podniesienie Piersi czyli Mastopeksja

Podniesienie piersi to jedna z najbardziej pożądanych zabiegów w chirurgii plastycznej. Termin ten definiuje całą gamę bardzo różnych procedur plastycznych, których wspólnym celem jest jak najpiękniejsze uformowanie Twoich piersi. Atrakcyjny, pełny młodzieńczy kształt osiągany jest poprzez podniesienie sutka wraz z otoczką na odległość około 17-21 cm od wcięcia mostka i od obojczyka oraz uformowanie gruczołu wraz z umiejscowieniem go wyżej na klatce piersiowej. Fragmenty rozciągniętej skóry zostaną wycięte, więc zaraz po zabiegu możesz mieć złudzenie, iż Twoje piersi się zmniejszyły. W momencie, gdy ubierzesz swój biustonosz, zdasz sobie jednak sprawę, że nie tylko objętość piersi jest taka sama, lecz również nie potrzebujesz już push-up’ów.

Z uwagi na manewry podniesienia gruczołu i sutka, „klasyczna” mastopeksja przypomina operację redukcji piersi, z tą różnicą, iż przy przy tej drugiej usuwamy dużą część gruczołu a podnosząc piersi wycinamy jedynie skórę. W niektórych przypadkach mastopeksja nie musi być aż tak radykalna chirurgicznie, ale prawie zawsze usunięcie skóry zostawi cienką bliznę, biegnącą od sutka do fałdu podpiersiowego. Niech Cię to jednak nie zniechęca, gdyż z czasem blizny bledną a u niektórych kobiet stają się praktycznie niewidoczne.

Efekt podniesienia piersi można wzmocnić przeszczepem tłuszczu lub włożeniem implantu, wówczas taką operację nazywamy „podniesieniem z powiększeniem”.

Którąkolwiek procedurę wybierzesz, już niebawem poczujesz powiew młodości w Twoich nowo-ukształtowanych podniesionych piersiach

Rekonstrukcja Piersi

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza.

Plastyka Piersi tłuszczem

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza.

Symetryzacja, Wyrównanie piersi

Jeżeli chcesz aby Twoje piersi aby były równe i piękne, kluczowym aspektem jest określenie Twoich oczekiwań a także wspólna ocena sytuacji wyjściowej. Odpowiedz sobie proszę na pytanie, czy poza symetryzacją pragniesz jednocześnie powiększyć swoje piersi, podnieść, zmniejszyć czy tylko wyrównać? Cały asortyment technik chirurgii plastycznej stoi przed nami otworem: mastopeksja, redukcja, powiększenie.

Możemy dowolnie łączyć te metody i przykładowo jedną pierś powiększyć a drugą podnieść albo odwrotnie, aby po zabiegu Twój biust był równy i kształtny. Cały ten złożony problem przedyskutujemy podczas konsultacji i z pewnością znajdziemy doskonałe rozwiązanie.

Podniesienie piersi z powiększeniem

Podniesienie piersi z implantami to operacja, która nada Twoim piersiom młody piękny kształt i jednocześnie powiększy je. Ta procedura w stabilny sposób wypełni dekolt, tak abyś nie musiała używać już push-up’ów.

Jako że skóra zostaje „wypełniona” w dużej mierze przez implant, jej redukcja nie musi być tak agresywna jak przy podniesieniu bez implantów. Z tego powodu bardzo często, choć nie zawsze, możliwe jest otrzymanie pięknych kształtów bez konieczności pionowej resekcji skóry. Oznacza to, że będziesz miała bliznę jedynie wokół otoczki, która wprawdzie goi się długo ale ostatecznie pozostaje praktycznie niewidoczna. Aby otrzymać stabilny rezultat, konieczny jest stabilny implant. Z tego właśnie powodu najczęściej używam w tych przypadkach implantów z powłoką poliuretanową, ultralekkich lub o silnej teksturze, gdyż takie nie mają tendencji do opadania.

Po okresie gojenia, porównywalnym do mniej inwazyjnych metod powiększania piersi, szybko przyzwyczaisz się i cieszyć się będziesz swoimi nowymi, dużymi i jędrnymi piersiami.

Bezpieczeństwo:

Bezpieczeństwo i zrozumienie operacji piersi

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza.

Czy po operacji plastycznej powiększenia piersi można karmić piersią?

Chirurg Plastyk, doktor Dominik Boligłowa odpowiada na pytania dla Zdrowie-TVN.