„Twarz jest zwierciadłem umysłu,
a oczy bez słowa
wyznają tajemnice serca.”

Święty Hieronim

Na czym polega lifting twarzy, czyli metamorfoza bez tajemnic.

Chirurg Plastyk, doktor Dominik Boligłowa opowiada o tajnikach liftingu twarzy, czyli facelift bez tajemnic:

Facelift polega na cofnięciu zegara o 10, nawet 20 lat wstecz. Lifting twarzy jest powrotem do młodości, przywróceniem wiosennego piękna.
Mówiąc o liftingu twarzy, mamy na myśli zabieg który przywraca dawny wygląd. Facelift nie jest zabiegiem, który zmienia wygląd, tylko metodą na przywrócenie dawnego wyglądu, który harmonizuje kontur i kształt twarzy. Starzejąca się skóra traci swoją jędrność, elastyczność i młodzieńczy wygląd, zaczyna obwisać. Z czasem pojawia się coraz więcej zmarszczek. Lifting twarzy polega na naciągnięciu, podniesieniu, odmłodzeniu.
Proces starzenia nie dotyczy tylko i wyłącznie skóry, ale również tkanek skórnych, mięśnia szerokiego szyi oraz powięzi.
Skóra oczywiście wraz z wiekiem traci swój tonus, swoją elastyczność, pojawiają się zmarszczki, skóra rozciąga się i siłą ciążenia opada. Również tkanki podskórne, naciskają na skórę i pośrednio powodują jeszcze wydłużanie skóry. Lifting twarzy nie polega tylko i wyłącznie na wycięciu, bądź naciągnięciu skóry, ale lifting polega również na odpowiednim poukładaniu oraz powycinaniu tkanek podskórnych.

Jak należy przygotować się do liftingu

Lifting twarzy to zabieg chirurgiczny. Trzeba się do liftingu przygotować, potrzebne są wszystkie badania tak jak do normalnej operacji.
W przeciwieństwie np. do operacji nosa, kiedy proszę swoich pacjentów o dostarczenie rysunku albo zdjęcia, reprezentującego wymarzony nosek, to do zabiegu liftingu proszę o przygotowanie i przyniesienie mi swoich dawnych zdjęć, z okresu w którym czuli się najlepiej sami ze sobą, dzięki czemu podczas liftingu twarzy próbujemy ten efekt przywrócić, by znów pacjentka czy pacjent po liftingu twarzy czuł(a) się piękną, czy pięknym. Nic bowiem nie daje większego zadowolenia chirurgowi plastykowi, niż radość pacjentów, gdy przeglądają się w lustrze widząc najlepszą wersję siebie.

Q&A z zakresu  liftingu

  • W jakim wieku należy wykonać zabieg liftingu :

Zawsze szczerze omawiam z moimi pacjentami kiedy rzeczywiście warto wykonać Facelift. Zdarza się bowiem, że niektórzy moi pacjenci zainteresowani liftingiem twarzy przychodzą do mnie o wiele za wcześnie. Pamiętajmy, że zabieg liftingu twarzy to zabieg, który ma przywracać dawne czasy. Facelift polega na cofnięciu zegara o co najmniej 10, a nawet 20 lat wstecz.
W swojej karierze, w której wykonałem kilkadziesiąt liftingów twarzy, najmłodszy pacjent u którego zrobiłem facelift był w wieku lat 42. Był to pacjent, który bardzo schudł i faktycznie jego skóra oraz powięzie były obwisłe. Natomiast nie jest rzadkością wykonanie zabiegu liftingu twarzy także po 70 tce, najstarsza moja pacjentka, która chciała się poddać liftingowi twarzy, miała 81 lat.

  • Jak wygląda proces liftingu twarzy:

Przed zabiegiem liftingu twarzy zawsze zaznaczam dokładnie miejsca, gdzie będą wykonane cięcia. Jeżeli przychodzi do mnie młoda pacjentka, czy młody pacjent zainteresowani liftingiem twarzy, którzy nie są zadowoleni ze swojego obecnego wyglądu i pragnęliby wyglądać dużo młodziej, mając około 45- 50 lat to wówczas najczęściej stosuję tzw. mały lifting , znany również pod nazwą lifting weekendowy czy pół-lifting . Na ten rodzaj liftingu twarzy istnieją różne nazwy. Ten rodzaj zabiegu liftingu polega na tym, że wykonuję cięcia – zaczynam skroniowo, w zachyłkach uszu, by cięcia związane z liftingiem jak najlepiej ukryć i na tym kończę to cięcie. Dzięki tej metodzie nie ma widocznych śladów po cięciach. Następnie odpreparowuję skórę. W dalszej fazie zabiegu liftingu, skórę z tkanką podskórną tłuszczową odchylam, podnoszę od powięzi, od mięśni. Tak jak opisywałem wcześniej starzeje się i opada nie tylko skóra, ale również tkanka podskórna więc podczas zabiegu liftingu twarzy musimy również ponapinać, ujmując to kolokwialnie, cały mechanizm, który utrzymuje twarz. Wówczas te najbardziej interesujące nas miejsca, które najlepiej są widoczne i najczęściej redukowane, czyli tzw chomiki, podczas liftingu uzyskują efekt podniesienia. Musimy napiąć tkanki. Można podczas liftingu twarzy albo wyciąć kawałek tkanki podskórnej i ją razem zszyć, można ją również plikować. Moją ulubioną metodą małego faceliftu jest MACS-Lift / X-MACS-Lift według Tonarda. Wymaga ona doświadczenia i umiejętności, ale jest niesamowicie skuteczna w usuwaniu oznak starzenia się twarzy. Przeprowadzając zabieg liftingu twarzy najczęściej, wykonuję tzw. szwy spinające, czyli zaczepiam o bardzo głębokie powięzie, nawet o okostną, na wysokości powięzi skroniowej, gruby mocny szew i pociągam go w dół po tkankach podskórnych, żeby ściągnąć tkankę podskórną. Idąc nie od części skroniowej, ale od kąta oka wykonuję rodzaj spięcia, by załagodzić bruzdę nosowo-wargową.

  • Jak wygląda większy lifting twarzy:

Większy lifting twarzy polega na tym że powtarzam wyżej opisane cięcia, wykonuję je w tych samych miejscach i przechodzę za ucho. Podczas większego liftingu twarzy za uchem na linii włosów, żeby cięcie było niewidoczne, kontynuuję cięcie oraz napinam wtedy również tkanki na szyi. Jeżeli szyja jest bardzo opadnięta, określana również jako zwiotczała  (szczególnie tutaj chodzi o mięsień szeroki szyi, który opada, rozchodzi się) wówczas powstaje, ujmując kolokwialnie, indycza szyja. Mięsień podczas liftingu twarzy zostaje przeze mnie spięty, albo zmniejszony. Są na to różne metody, ale efektem końcowym jest piękna szyja. Najczęściej stosuję technikę Mario Pelle Ceravolo, daje ona, nie przesadzając, spektakularne rezultaty. Nie ma możliwości przywrócenia pięknej szyi i płaskiego podbródka żadnymi minimalnie inwazyjnymi metodami. Tu potrzebna jest radykalna ingerencja chirurgiczna, dlatego potrzebne jest przedłużenie cięcia w stosunku do małego liftu, aby móc uzyskać dostęp do mięśnia platyzmy na całej szerokości. Oczywiście należy potem powtórzyć kroki opisane wcześniej w celu zharmonizowania policzków i usunięciu lub wygładzeniu bruzd na twarzy.

  • Na jak długo wystarcza facelift:

Jeżeli pacjent decyduje na facelift już po czterdziestce, to najczęściej taka osoba ma rzeczywiście problem z wiotkością swoich tkanek, więc skoro ma naturalny problem, tj. naturalną tendencję by skóra była wiotka, wówczas może to świadczyć to o tym, że w przyszłości jeszcze raz będzie chciała się poddać zabiegowi facelift’u.
Jeżeli ktoś robi facelift około 60-tki to na pewno jest to zabieg na całe życie,

Dobrze wykonanym liftingiem twarzy, przy średniej wiotkości tkanek, pacjentka lub pacjent będzie się prawie na pewno cieszyć przez 20 lat.

  • Czy facelift można połączyć z innymi zabiegami na twarzy, np. przy zaniku czerwieni wargowej?

Tak, chociaż trzeba do tego podejść rozsądnie, ponieważ wydłuży to czas i tak dużego już zabiegu. W przypadku zaniku czerwieni wargowej dobrą opcją chirurgiczną jest tzw. “bullhorn” lip lift lub powiększenie płatem śluzówkowym. Powyższe zabiegi można bezproblemowo połączyć z faceliftem, lub wykonać je w innym terminie w znieczuleniu miejscowym. W przypadku całej wargi, a nie tylko czerwieni wargowej, rekonstrukcja jest bardziej skomplikowana, ale oczywiście możliwa do zrealizowania.

Przeciwwskazania do zabiegu  liftingu twarzy:

Nieustabilizowane nadciśnienie, przyjmowanie leków i innych substancji rozrzedzających krew mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu facelift’u.
Ponadto wszystkie suplementy muszą zostać odłożone na miesiąc przed zabiegiem.

Rekonwalescencja

Rekonwalescencja po małym liftingu twarzy trwa to od 1 do 4 tygodni. Szwy po liftingu zdejmujemy po tygodniu, a półmaskę uciskową należy nosić od 3 do 6 tygodni. Obrzęk po małym liftingu twarzy znika z reguły po 2 do 3 tygodni.

Rekonwalescencja po pełnym liftingu twarzy trwa najczęściej około 3-4 tygodni, w skrajnych, rzadkich przypadkach może trwać do 6 tygodni.
U w większości pacjentek po pełnym liftingu twarzy nie występowały wcale ani opuchlizna, ani dyskomfort. Tutaj należy sobie uświadomić, że pewnym dyskomfortem po pełnym liftingu twarzy jest konieczność noszenia półmaski uciskowej przez kilka tygodni. Pacjenci, a w szczególności panie sprytnie maskują te niedogodności po zabiegu pełnego liftingu twarzy, przywdziewając piękne, zwiewne szale i chusty.

Koszty liftingu twarzy:

Koszt zabiegu uzależniony jest od tego, czy ma to być pełny lifting twarzy, czy tak zwany mały lifting . Zachęcam do zapoznania się z cennikiem.

Oferta zabiegów

Lifting czoła, brwi:

Lift skroniowy

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .

Lift brwiowy

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .

Pełny lifting czoła

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .

Obniżenie linii włosów

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .

Lifting i modelowanie twarzy:

Częściowy lifting twarzy - midface lift

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .

Modelowanie twarzy tłuszczem

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .

Lipsukcja z ew miejscową lipektomią, np. Wycięciem Torebki Bichata

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .

Modelowanie twarzy implantami: broda, łuki jażmowe, usta

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .

Pełny lifting twarzy i szyi:

Pełny lifting twarzy i szyi

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .

Zabiegi korekcyjne ust:

Zmniejszenie wargi górnej, np bullhorn lip lift

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .

Zwiększenie czerwieni wargowej

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .

Liposukcja szyi

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .

Lifting szyi:

Lifting policzków, żuchwy i szyi

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .

Zwiększenie czerwieni wargowej

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .

Podniesienie koniuszków ust

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .

Usunięcie nowotworu:

Usunięcie nowotworu skóry na twarzy, skalpie, szyi z rekonstrukcją

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .

Limfadenektomia cerwikalna:

Limfadenektomia cerwikalna

Opis oferowanej procedury znajduje się obecnie w fazie edycji. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu za pomocą formularza .